• 0222 332 10 25
  • info@esigc.org

Hakkımızda

Fazer

Hakkımızda

Cemiyetimiz, Eskişehir’de internet medyasında  faaliyet gösteren haber siteleri ve çalışanlarının bir araya gelmesi ve online haberciliğin kalitesinin yükseltilmesi amacıyla kurulmuştur.

Bu hayali ilk paylaştığımızda insanlara hayal gibi geldi ve açıkçası inanmakta zorlandırlar.  Anca biz yolumuza devam ederek kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Cemiyetimiz bundan sonra da üye kayıtlarına devam edecektir. Cemiyetimize üye olabilmek için; internet haber siteleri ve e-dergilerinin sahibi , çalışan muhabir , köşe yazarı veya editör olmak yeterlidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına, ahlaka ve vicdana aykırı davranış ve suçlar işlememiş, bu işi meslek olarak kabul eden herkese kapımız açıktır. Cemiyet olarak, üyelerimizin haklarını ve menfaatlerini korumak için çalışırken, onlardan da beklentimiz; kentimizin internet medyasında, özellikle habercilik noktasında kalitenin yükselmesi ve bu işin doğru yapılması için sorumluluk üstlenmeleridir.

Toplumda var olan yanlış algıların düzeltilmesi, işin kalitesinin yükseltilmesi ve verilen emeklerin karşılığını bulması önceliğimizdir. Birlik olmanın o kadar da zor olmadığını ve doğru yapılırsa üyelerine gerçekten fayda sağlayacağını hep beraber görmek istiyoruz. Kişi ve kurumların son dönem internet sitelerine karşı tutumlarının değişetirmek için birlikte hareket etmemiz ve bunu da bir an önce yapmamız gerekiyor. Bu yüzden  daha ciddi bir platform olarak hareket etmek tüm sektör aktörlerinin faydasına olacaktır. Aynı zamanda binbir emekle kurup büyüttüğümüz sitelerimizin , mali sıkıntılarla çıkar guruplarının  aracı olmasını engellemek ve verilen emeklerin hem okuyucuda hem de sektör çalışanlarında hakkını bulması için  için tüm üyelerle beraber çalışmayı amaçlııyoruz.

Var olan yasal boşluklar bir çok noktada hakkımızı aramamıza da engel olurken, haberci olarak alanda da gerekli itibarın gösterilmemesi de can sıkıcı bir boyuttadır. Cemiyet olarak üyelerimizin en azında yerelde bazı hakları olması için çalışmak ve daha rahat bir çalışma ortamı açmak hepimizin beklentisidir. 

Eskişehir'de bir internet gazetecileri cemiyeti kurulması için geç bile kalınmıştır. Bunun ilk andan beri yapılması gerekirdi ancak nedense bu konuda bir girişim yapılmamış ve beklenmiştir. Sebebi ne olursa olsun bu yanlıştan dönülmesi için biz bir adım attık ve tüm internet medyasını bu aileye dahil olması bekliyoruz.